Biały szum – czym jest oraz dlaczego warto go używać?

Uspokajanie dziecka jest często ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Są dzieci spokojne, a są też takie, które wymagają ciągłego noszenia, by poczuć się bezpiecznie. Z pomocą przychodzi biały szum, który świetnie uspokaja dzieci i sprawia, że słodko śpią. Czym jest biały szum oraz dlaczego warto przy jego pomocy uspokajać dziecko? Zapraszamy do lektury.

Czym jest biały szum?

Biały szum to dźwięk jednostajnym o równomiernym natężeniu. To np. szum morza, szum samochodu, odkurzacz, suszarka, okap kuchenny, a także szum drzew. Dzięki tym dźwiękom organizm wprowadza się w stan wyciszenia i ukojenia. Możliwe jest szybsze zasypianie i relaks. Co istotne, biały szum działa nie tylko na dzieci, ale również dorosłych. Jest skuteczny w wyciszaniu dźwięków i bodźców dobiegających z zewnątrz. Dziecko słysząc biały szum np. od szumisiów jest w stanie szybko się uspokoić i zasnąć. Dźwięk białego szumu jest dla dziecka niezwykle przyjemny i znajomy, gdyż w brzuchu mamy podobny dźwięk był słyszalny dzięki wodom płodowym. To wszystko sprawia, że maluch czując się bezpiecznie, może się wyciszyć, uspokoić i spokojnie zasnąć. Czasem otulanie nie wystarczy, dlatego w trudnych momentach, warto wprowadzić biały szum, który jest niezwykle skuteczną metodą.

Jakie są korzyści z białego szumu?

Biały szum to cała masa korzyści i zalet. Kiedy dziecko czy dorosły zasypiają przy białym szumie możliwe jest usprawnienie pracy mózgu. Co istotne, dziecko słuchając białego szumu może szybciej zasnąć i staje się spokojniejsze. Sen się wydłuża i staje się bardziej regenerujący. Słuchanie białego szumu jest polecane dzieciom z ADHD. Pomaga im się wyciszyć i uspokoić, a także skupić się na nauce. Dzieci dużo lepiej koncentrują się przy białym szumie i na wykonywanych czynnościach. Co istotne, niemowlęta nie lubią ciszy, dlatego włączając im biały szum można szybko je uspokoić i uśpić. Jak widać, to idealny sposób na spokojny sen malucha.

Pamiętajmy, że biały szum pomaga zrelaksować się także osobom dorosłym, dlatego warto wprowadzić go do swojego codziennego dnia przed zasypianiem. To sposób na spokojny sen i ukojenie nerwów, a także poprawę koncentracji. Dzięki temu można przez całą noc spać spokojnie, a rano czuć się wypoczętym i odprężonym.

Jak stosować biały szum dla niemowlaków i dzieci?

Pomimo iż biały szum jest w pełni bezpieczny dla dziecka, warto stosować się do kilku zasad. Urządzenie, które wytwarza dźwięk powinno znajdować się z daleka od łóżeczka czy wózka dziecka. Dźwięk nie powinien przekraczać 50dB, tylko wtedy będzie w pełni bezpieczny dla malucha. Warto wybierać urządzenia, które przypominają szumem wodę, a także nie przesadzać z częstotliwością słuchania białego szumu. Nie powinno się także stosować białego szumu w czasie aktywności dziecka, a tylko wtedy, kiedy chcemy je uśpić. Kiedy dziecko spokojnie zaśnie, należy wyłączyć biały szum. Pamiętajmy, aby stosować go jedynie do około 5 roku życia dziecka. Później metoda ta może nie być skuteczna.