Czy warto kupić butelkę antykolkową?

Niemowlęca kolka może być dużym problemem zarówno dla dziecka oraz jego rodziców. Oczywiście nie jest groźna, ale może niestety wywołać dużo stresu.

Czym jest kolka?

Jest to wyjątkowo bolesny skurcz jelit, który pojawia się na skutek zbyt dużej ilości połykanego powietrza, które dziecko przyjmuje razem z pokarmem. Następnie w przewodzie pokarmowym gromadzą się pęcherzyki powietrza, które wywołują skurcz. Istnieją jednak sprawdzone rozwiązania na niemowlęcą kolkę. W pierwszej kolejności trzeba zachować spokój i spróbować uciszyć dziecko. Na uwagę zasługują butelki antykolkowe, które posiadają specjalny odpowietrzany zawór. To właśnie dzięki niemu powietrze nie przedostaje się razem z pokarmem.

Jak zapobiegać?

Takie rozwiązanie sprawia, że ryzyko pojawienia się kolki jest minimalne. W ostatnich latach takie butelki cieszą się coraz większą popularnością i są chętnie kupowane przez rodziców. Główną różnicą pomiędzy butelką antykolkową, a klasyczną jest smoczek zagięty kształt butelki. To właśnie smoczek zatrzymuje całe powietrze, a konstrukcja sprawia, że można przechylać butelkę, a mimo to powietrze nie znajdzie się w środku. W niektórych modelach została użyta specjalna rurka odpowietrzająca, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jeszcze przed narodzinami dziecka warto przemyśleć zakup takiej butelki. Oczywiście kolka nie zawsze musi się pojawić, ale zdecydowanie lepiej jest stosować profilaktykę i zapobiegać takim zdarzeniom. Na uwagę zasługuje również fakt, że butelki antykolkowe nie są wiele droższe od tradycyjnych butelek.

Dostępne modele butelek

Dodatkowo występują one w różnych wzorach i modelach, dlatego bez problemu można dobrać taką, która będzie się podobać dziecku. Największą zaletą tego produktu jest możliwość złagodzenia objawów, które występują u maleństwa. W sprzedaży są dostępne butelki w różnych pojemnościach i z uroczymi wzorkami, które powinny zainteresować każde dziecko. Niestety nie są one pozbawione wad. Warto zwrócić uwagę na to, że ciężej się je myje. Trzeba być niezwykle cierpliwym oraz precyzyjnym, żeby dokładnie wyczyścić butelkę antykolkową. Należy pamiętać, że po każdym użyciu trzeba ją umyć, ponieważ mogą osadzać się bakterie, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Do mycia wystarczający będzie zwykły płyn do mycia naczyń, ale w sprzedaży można znaleźć też dedykowane preparaty. Oczywiście na efekty trzeba trochę poczekać, dlatego nie ma co oczekiwać, że od razu po zastosowaniu butelki antykolkowej problemy znikną. Zazwyczaj różnica jest już zauważalna po tygodniu stosowania produktu.